pondělí 9. října 2017

Růžové pondělí 1: Začátek (a taky konec)

Háčkování má  podobně jako pletení  vlastní terminologii a jednotlivým termínům odpovídající zkratky a značky. Anglické názvosloví, zkratky i značky jsou víceméně mezinárodně ustálené, české háčkovací výrazy bohužel často do kategorii termíny pouze míří.

Začátek háčkování neboli start 

S vyznačeným začátkem háčkování stejně jako s jeho zakončením se na schématech ne vždy setkáváme, rozumí se jaksi samo sebou, že je třeba začít a také skončit.  Někdy bývá označen úsek vzoru, který se pravidelně opakuje. V obou případech je vhodné použít plnou šipku, obyčejnou šipkou bývá totiž vyznačen směr háčkování v jednotlivých řadách.

Značka pro začátek háčkování a její varianty 

Konec háčkování

Šipka s tučnou svislicí označuje konec háčkování, popř. konec úseku vzoru. Někdy bývá konec označen plným kolečkem, ale to může svádět k záměně s označením pevného oka.

Značka pro konec háčkování a její varianty


A příkládeček z praxe:
2 komentáře:

 1. Jéé, to jsem ráda, že blog zase frčí. Pro mě radost sledovat a něco se přiučit. Na mušličkovém šátku stále pracuju a je to asi nejdelší háčkování jedné věci v mé háčkařské kariéře. Přes léto jsem si jako vsuvku dala Křížem krážem, to odsejpalo jedna radost...pošlu fotku...a těším se na další. Co třeba tuniské háčkování? Zdědila jsem na to nějaké háčky, tak se rozhlížím po návodech a způsobech, ať jenom neleží v šuplíku.
  Přeji krásné dny. Milada

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Paráda, Milado, těším se na fotky! Měla jsem léto mnohem náročnější, než jsem čekala, a do toho se pomátl počítač, takže jsem v pořádném blogovém skluzu :-D Do tuniského háčkování se pustím, jakmile bude na zahradě hotovo :-D Chacha, Dušičky to jistí :-)

   Vymazat