vějířky


Mušličkové nebo lasturové vzory patří k efektním a zároveň oblíbeným háčkovacím vzorům. Základem takových vzorů je háčkovací prvek vějířek.

Vějířek se skládá nejméně ze dvou dlouhých sloupků háčkovaných do stejného místa. Pomocí dvousloupkových vějířků rozháčkováváme řadu, a tak takové jednoduché vějířky uplatníme například při háčkování do kruhu například u čepice,

Vějířek sestávající z nejméně pěti dlouhých sloupků vytváří lasturku/mušličku (shell). Čím více sloupků tvoří lasturku, tím je lasturka výraznější.

Pokud neháčkujeme do kruhu nebo nerozšiřujeme například šátek z cípu, nesmíme zapomínat, že po uháčkování vějířku je třeba omezit počet následujících sloupků. V případě tohoto mušličkového vzorníku uháčkujeme vějířek z 5DS a háčkujeme až do třetího oka základního řetízku. Jinak by se vzorník nepřiměřeně rozšiřoval.Vzorník rovného nerozšiřujícího se mušličkového vzoru, vhodného například pro šálu, tašku ap.

Háčkujeme vždy do sloupků kromě posledního sloupku v řadě, ten háčkujeme do koncové smyčky, vzor je pak o něco pružnější, než kdybychom háčkovali do sloupku.

Vzor se opakuje po deseti sloupcích, nesmíme však zapomínat na koncový DS! Znamená to, že základový řetízek může být 10+2 (na obrat a koncový DS), 20 + 2, 30+2, 40+2, 50+2 atd.

0 Začínáme základním řetízkem z 22DS.

1 Háčkujeme vějířek 5DS do pátého oka (šestého, pokud počítáme i oko na háčku). Další DS háčkujeme do 8. ŘO, háčkujeme 1ŘO+1DS do 10. oka, 1ŘO+1DS  do 12. oka, 5DS do 15. oka, 1DS do 18. oka, 1ŘO+1DS do 20. oka, 1ŘO+1DS do 22. oka.

2 Uháčkujeme krajové 3DS (tzv. na obrat), 1DS do třetího sloupku prvního vějířku předchozí řady, 1ŘO+1DS do pátého sloupku prvního vějířku, 5DS do prostředního sloupku mezi vějířky předchozí řady (viz foto), 1DS do prvního sloupku  druhého vějířku předchozí řady, 1ŘO+1DS do prostředního sloupku vějířku, 1ŘO+1DS do posledního sloupku, 5DS do předposledního sloupku předchozí řady. Řadu ukončíme 1DS do koncové smyčky.

3=2=4=5 atd.
Žádné komentáře:

Okomentovat