o háčkování

Háčkování (anglicky crochet, německy Häkeln nebo Häkelarbeit, francouzsky crochet, španělsky croché, rusky вязание крючком) se spolu s pletením řadí mezi takové textilní techniky, kdy textilie vzniká z tzv. nekonečného vlákna, aniž by vyžadovala osnovu, na rozdíl např. od tkaní.

K háčkování je zapotřebí pouze jeden háček (háčkovací jehla) a samozřejmě vlákno, obvykle příze. Pletařka – slovo háčkařka, nebo dokonce háčkař zní prapodivně – pomocí háčku vytváří na přízi oka (smyčky), ta vzájemně proplétá a svazuje. Na háčku zůstává na rozdíl od pletení jen jediné poslední oko. Díky tomu rozháčkovaná práce není nijak zvlášť náchylná k samovolnému párání a také manipulace s ní je snazší než s pleteninou.

Kombinací základních háčkovacích ok – řetízkového oka, pevného oka a sloupků – vzniká množství rozmanitých vzorů.

Na pomezí mezi háčkováním a pletením je tzv. tuniská technika háčkování, kdy na speciálním dlouhém háčku nejprve v jedné řadě zůstávají jednotlivá oka podobně jako při pletení a teprve následně v druhé řadě jsou postupně zapracovávána jako při háčkování. Technice pletení se ještě více podobá knooking, metoda pletení pomocí háčku.

z historie háčkováníHáčkování patří mezi velmi staré textilní techniky. Literatura uvádí, že původní vzorky háčkovaných prací byly nalezeny jak v Evropě, tak v Asii, Severní a Jižní Americe či v Africe.
Po staletí se háčkovalo především z hrubších materiálů, dokládají to trojrozměrné háčkované figuríny ze staré Číny, turecké klobouky nebo skotské pastýřské pláštěnky.

V klášterech pozdně renesanční Itálie se rodí háčkovaná krajka a rozšiřuje se nejprve do Španělska a Irska. Háčkování z jemných přízí se na oděvech a v domácnosti začíná uplatňovat až začátkem 19. století. Tehdy se také objevují první písemné návody pro háčkování. Irská krajka je mj. spojena se jménem francouzské emigrantky Éléonore Riego de la Branchardière, která v polovině 19. století vydala první knihu vzorů pro háčkování.

V poslední čtvrtině 19. století se začíná rozvíjet strojově háčkovaná krajka.Žádné komentáře:

Okomentovat