granny square

Granny square patří k tradičním nenáročným háčkovacím vzorům, neboť babiččin čtvereček tvoří pouze kombinace dlouhých sloupků a řetízkových ok, háčkovaná od středu dokola směrem ven.

Práci může tvořit jediný čtverec libovolné velikosti nebo se může skládat z více jednotlivých menších čtverců (motivků). Takto lze sestavit (sháčkovat nebo sešít) nejen deky (afghan granny square), ale i tašky, šály či jiné části oděvu.

Vzor granny square využívali američtí osadníci k výrobě pestrých přikrývek ze zbytků příze (podobně jako u patchworkových pokrývek), velmi oblíbený byl u hippies a v módě sedmdesátých let.

Základní čtvereček granny square
Nejmenší jednotkou vzoru je trojice dlouhých sloupků a řetízkové oko, a tak uháčkovat granny square dokáže i skutečná začátečnice.
Díky zdvojení této trojice (ve skutečnosti 3DS + 2ŘO + 3DS + 1ŘO) se vzor v rohu či rozích pravidelně rozšiřuje.

Variace granny square

Vzor granny square je možné libovolně variovat co do kombinací sloupků či výsledného tvaru. Mohou tak vzniknout nejen čtverce a trojúhelníky, ale i obdélníky, víceúhelníky, hvězdičky, či dokonce srdíčka.


Oblíbenou variací na téma granny square je tzv. poloviční granny square (half granny square), pravoúhlý rovnoramenný trojúhelník, který dává vzniknout šátku granny nenáročného vzoru, avšak s poměrně velkou spotřebou příze.

Žádné komentáře:

Okomentovat