granny square

Granny square patří k tradičním nenáročným háčkovacím vzorům, neboť babiččin čtvereček tvoří pouze kombinace dlouhých sloupků a řetízkových ok, háčkovaná od středu dokola směrem ven.

Práci může tvořit jediný čtverec libovolné velikosti nebo se může skládat z více jednotlivých menších čtverců (motivků). Takto lze sestavit (sháčkovat nebo sešít) nejen deky (afghan granny square), ale i tašky, šály či jiné části oděvu.

Vzor granny square využívali američtí osadníci k výrobě pestrých přikrývek ze zbytků příze (podobně jako u patchworkových pokrývek), velmi oblíbený byl u hippies a v módě sedmdesátých let.

Základní čtvereček granny square
Nejmenší jednotkou vzoru je trojice dlouhých sloupků a řetízkové oko, a tak uháčkovat granny square dokáže i skutečná začátečnice.
Díky zdvojení této trojice (ve skutečnosti 3DS + 2ŘO + 3DS + 1ŘO) se vzor v rohu či rozích pravidelně rozšiřuje.

Variace granny square

Vzor granny square je možné libovolně variovat co do kombinací sloupků či výsledného tvaru. Mohou tak vzniknout nejen čtverce a trojúhelníky, ale i obdélníky, víceúhelníky, hvězdičky, či dokonce srdíčka.


Oblíbenou variací na téma granny square je tzv. poloviční granny square (half granny square), pravoúhlý rovnoramenný trojúhelník, který dává vzniknout šátku granny nenáročného vzoru, avšak s poměrně velkou spotřebou příze.

Jak uháčkovat základní čtvereček granny square?

0 Začínáme kroužkem z pěti řetízkových ok nebo magickou smyčkou.

1 První řadu háčkujeme do základního kroužku/smyčky: 4ŘO, 3DS, 2ŘO, 3DS, 2ŘO, 3DS, 2ŘO, 2DS. Řadu (stejně jako všechny řady následující) ukončuje pevné oko, které spojuje poslední DS s počátečními ŘO.

Již v první řadě vznikne maličký čtvereček o třech vějířcích z 3DS a jednom vějířku ze dvou DS a počátečních ŘO.

2 Druhá řada (žlutě) začíná opět 4ŘO. V každém rohu čtverečku přidáváme dva vějířky z 3DS, tyto vějířky v rozích oddělují 2ŘO.  Ostatní vějířky jsou odděleny vždy jen jedním ŘO. Řada končí pevným okem (zeleně).
Vějířky háčkujeme vždy do mezery mezi vějířky předchozí řady.

2 Třetí řada kopíruje první řadu, to znamená, že prostřední vějířek háčkujeme do mezery mezi vějířky druhé řady a zároveň nad vějířek první řady.
Poznámka 1
Čtvereček granny square můžeme háčkovat stále dokola (proti směru hodinových ručiček), aniž bychom práci otočili. Vznikne tak lícová a mírně odlišná rubová strana. Tak je vytvořen čtverečk na fotografii. Rozdíl mezi lícem a rubem více vynikne v plné variantě granny square.

Pokud chceme docílit co nejmenšího rozdílu mezi lícem a rubem, pak vždy po dokončení řady práci obrátíme a háčkujeme zpět, jakoby v protisměru.

Poznámka 2
Každá řada granny square začíná třemi, popř. čtyřmi, řetízkovými oky. Tato oka zastupují první dlouhý sloupek v řadě, tedy mají funkci tzv. ok na obrat. U některých typů jednobarevné příze mohou být tato oka na obrat ve vzoru poněkud nápadnější.V takovém případě lze doporučit vést oka na obrat v úhlopříčce čtverce, kde nejsnadněji opticky zmizí, jak je tomu i v tomto konkrétním případě.
Žádné komentáře:

Okomentovat