pátek 10. listopadu 2017

Neodolatelně vábivým způsobem...


... jako bájné Sirény lákají odstíny uruguayské příze Malabrigo. Ty barvy, ty překrásné barvy! Jenže podobně jako ony antické ochechule mořské,  i malabrigové příze nás mohou zavést v úskalí a náš projekt může troskotat, nebo dokonce ztroskotat.

Malabrigo je totiž příze barvená ručně a v malých sériích. Každá taková série je originál, i když regulovaná barevnicí. To však znamená, že pro větší projekt (například svetr) obtížně získáme více než pět stejných/podobně vybarvených přaden. A dokonce i ta pětice ze stejné šarže nám může připravit nejednu pernou chvilku. Potíž s nejednotným vybarvením je obzvlášť markantní u vícebarevných přízí s kontrastními barvami, jako je například odstín Aniversario nebo Diana na těchto snímcích.

Odysseus nařídil námořníkům, aby si zacpali uši voskem, aby nepodlehli nebezpečnému vábení sirén. Takové poučení z Homérova příběhu nám příliš nepomůže... Pro nás se řešení nabízejí v podstatě tři.

První: zvolíme malý projekt se spotřebou nepřesahující 100/50 g podle typu přadena. To je ovšem značně omezující. 

Druhé: střídáme dvě (nebo více) klubíček v průběhu práce po jedné nebo po dvou řadách. Tak rozředíme rozdíly v barevnosti a celek barevně sjednotíme.

Třetí: nic nezkoušíme, na nic si nehrajeme a předem počítáme s tím, že zatímco jeden rukáv z odstínu Diana bude bláznivě gipsy, druhý rukáv nabere nazelenalý nádech.


Stejný odstín Diana příze Mechita MALABRIGO: dvě různé šarže.

Dvě klubka odstínu Diana Mechita MALABRIGO: stejná šarže, předěl je přiznaný a není mj. díky zvolenému vzoru nijak markantní.

Dvě klubka odstínu Aniversario Mechita MALABRIGO: stejná šarže, barevná změna přechází v pruzích (fotoeditor barevný přechod ještě zvýraznil).

6 komentářů:

 1. Za mne třetí varianta - originalita nade vše :o).
  Pěkné dny Petro.
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Upřesňuji - třetí řešení. Jinak ukázky jsou nádherné všechny :o).
   A.

   Vymazat
 2. Tak za mne varianta č.2..jak obrázek z kaleidoskopu..😉
  Měj se moc krásně.Z❤

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj, Petruško. Z Mechity se háčkuje náramně. Je heboučká. Barvy má neodolatelné. A na rozdíl od pleteného se mi háčkovaný šátek vůbec nekrčí.
  Hezký pozdní podzim!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mechita je z malabrigových přízí asi nejpříjemnější na háčkování :-) Hezký konec listopadu i Tobě, Elenko :-)

   Vymazat