pátek 28. dubna 2017

ČtverečkovaněNejsnazším způsobem, jak uháčkovat čtverec, je zvolit postup granny square

Čtverec začínáme háčkovat ze středu a pravidelně v rozích přidáváme, a tak není třeba se trápit počítáním sloupků a poměru mezi jejich hustotou a výškou: ze čtverečku granny tedy nikdy nemůže vzniknout obdélník.

Metodu granny square však můžeme aplikovat i na jiné tvary, záleží pouze na tom, kdy a kolik budeme přidávat sloupků. Tak můžeme uháčkovat oblíbený trojúhelníkový šátek (tzv. half-granny square), ale i obdélník, různé víceúhelníky, hvězdu, dokonce i srdíčko. Jednotlivé řady můžeme barevně odlišit nebo z různobarevných čtverečků můžeme sháčkovat pokrývku. Čapka, baret nebo taška mohou také vzniknout na základě tohoto jednoduchého babiččina čtverečku.

Základní čtvereček granny square tvoří vějířky ze tří dlouhých sloupků oddělených od sebe jedním řetízkovým okem a v rozích dvěma řetízkovými oky.

Je však možné uháčkovat plnou i prázdnou variantu granny square: v plném případě neháčkujeme tradičně do vějířků, resp. mezi vějířky, ale do jednotlivých dlouhých sloupků, ve druhém prázdném případě vytváříme véčka (1DS+2ŘO+1DS) oddělená jedním řetízkovým okem.

Postup je zde a tady nebo tu.


Žádné komentáře:

Okomentovat