čtvrtek 16. března 2017

About My Battle with Crochet Charts Software


Foto pochází z Pinterestu, název článku vypůjčen odtud.
Způsobů, jak zaznamenat a předat háčkovací vzor, je více. Někdo si rád přečte háčkovací postup (rozpis), někdo potřebuje praktickou ukázku, fotografický tutorial nebo video a někomu nejlépe vyhovuje diagram (rozkres).

Jak ovšem takový diagram vytvořit? Pokud se jedná o rovný pravidelný a nijak složitý vzor, například pro šálu, často stačí tužka, obyčejný čtverečkovaný papír a trocha trpělivosti. U vzoru pro čepici nebo kruhovou dečku můžeme využít kružítko a pravítko a vytvořit soustředné kružnice s pravidelnými (nebo nepravidelnými) vzájemnými rozestupy a do nich pečlivě zakreslovat jednotlivé sloupky, oka, vějířky, pikotky atd. atd.

Jak si však poradit s komplikovanějším tvarem nebo složitým vzorem, aby si jednotlivé prvky v jednotlivých (nejlépe všech) řadách velikostně odpovídaly, zároveň aby dokázaly obsáhnout zamýšlený tvar výsledné práce, ale přitom abychom nad papírem nestrávili dny a týdny? V takovém případě by se hodil háčkovací software, který by kreslil dlouhé sloupky a řetízková oka rychle a zároveň jedno jako druhé... 

A vida, stačí se porozhlédnout po internetu a například free software s ovečkou je tu. K dispozici je k němu také návodné video a facebooková stránka.

Máte dobrou zkušenost s jiným software? Napište a podělte se o informace :-)


2 komentáře:

  1. ...ovečku jsem si také vyhlédla, ale drahý mi sdělil, že u nás na Linuxu to z z konkrétního důvodu, který já neumím vysvětlit, prostě nepoběží. Tak dál kreslím na papír :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Martino, vyzkoušela jsem háčkovací ovečku a na rovné nebo kruhové vzory je dobrá, tedy pokud si s tím člověk dá práci :-) Poskládat granny trojúhelník se mi zdá už těžší a u šátku s dlouhými cípy se budu držet dotykového monitoru a fotonávodu.

      Vymazat